Keçiboynuzu (Harnup) Pekmezi
Abbas Efendi Keçiboynuzu Harnup Pekmezi

Keçiboynuzu (Harnup) Pekmezi (201019)

İndirim Oranı : %10 İndirim
Fiyat : ₺50,00(KDV Dahil)
İndirimli : ₺44,90(KDV Dahil)

Saf Keçiboynuzu (Harnup) Pekmezi


Keçiboynuzu olarak da bilinen harnup bitkisi Akdeniz’e kıyısı olan sahil bandındaki yerleşim bölgelerinde küçük ya da daha geniş gruplar halinde yetiştirilir. Harnup bitkisi yetiştirilirken sulama ve azot gübresi uygulamaları sayesinde ürün verimliliği artırılır. Su, karbon ve azot kullanımını geniş çiçeklenme dönemi ve uzun süre dayanıklılık gösteren yapraklarıyla optimum şekilde ayarlayan keçiboynuzu bitkisi eylül, ekim ve kasım aylarında elle toplanır.

Saf Keçiboynuzu (Harnup) Pekmezi

Meyvelerin güvelenmemesi için nemli ortamda bulunmamaları gerektiğinden ağaçlardan toplanan meyveler kuru ve iyi hava alan bir yere serilerek kurutulur. Sera ürünü olmayan keçiboynuzu meyveleri kurutulduktan sonra temiz ve kokusuz torbalara konularak uygun depolama alanlarına taşınır ve pekmez haline gelene kadar tazelikleri muhafaza edilir. Türkiye'nin en lezzetli keçiboynuzlarından Adana bölgesinde hazırlanan Abbas Efendi Saf Harnup Pekmezi yapım aşamasında hiçbir katkı maddesi veya koruyucu eklenmeden sofralarınıza gelir.

Odun Ateşinde Karıştırılarak Kaynatılan Harnup Meyvesi İyice yıkanarak temizlenen keçiboynuzları küçük parçalara bölünür ve kazanlarda kaynatılır. Bakır kazanlarda özveriyle karıştırılarak hazırlanan harnup şırasına bu aşamada glikoz ya da ilave şeker eklenmez. Kaynatılan keçiboynuzu meyvesinin suyu ve posası hijyen kurallarına dikkat edilerek birbirinden ayrıştırılır.

Saf Keçiboynuzu (Harnup) Pekmezi

Organik Keçiboynuzu Pekmeziyle Damaklarınız Şenlensin

Posasından ayrıştırılan harnup suyu bakır kazanlarda kısık ateşte pişirilmeye devam edilir ve ideal kıvama ulaştığında soğumaya bırakılır. Soğutularak dinlendirilen organik keçiboynuzu pekmezi bu aşamadan sonra cam kavanozlara doldurulur. Organik harnup pekmezinin tazeliği kavanozunun kapağı açıldığında kokusundan dahi hissedilir.

Güneş ışığından uzakta muhafaza edilmesi gereken ürün mineral ve vitamin değerleriyle beklentileri karşılar. Fosfor ve kalsiyum açısından da zengin olan organik harnup pekmezi kalsiyum eksikliğinin giderilmesine yardımcıdır. Keçiboynuzu pekmezi arzu edilen her saatte doğrudan tüketilebileceği gibi şerbet olarak da tüketilebilir, isteğe bağlı olarak tatlı ve dondurmaların üzerine katılabilir.

Saf Keçiboynuzu (Harnup) Pekmezi

Bakır Kazanlarda Kaynatılsın Kavanozlarla Evinize Gelsin

Kaynatılıp dinlendirildikten sonra kavanozlarda muhafaza edilen köy pekmezi kargo aşamasında sızdırmaz çift silikonlu kapak ile koruma altına alınır. Ürünü ilk defa siz açın diye emniyet bandı kullanılır.

Bu önlemlerin yanı sıra sağlıklı cam kavanozlar darbelere dayanıklı straforlar ile kaplanarak çift oluklu kolilere yerleştirilir. Bu sayede keçiboynuzu pekmezinin tazeliği ve lezzeti korunur.

Hemen sipariş verebileceğiniz gibi çağrı merkezimizden veya whatsapp 0322 245 0322 üzerinden sipariş verebilirsiniz.