ORUÇ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ ETKİLER Mİ

ORUÇ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ ETKİLER Mİ ?

 

Milyonlarca Müslümanı ilgilendiren Ramazan ayı, bu yıl bahar ayının sonuna denk gelmekte ve ülkemizde 16-17 saat aralığında oruç tutulacaktır. 

Kısmen kontrol altına alınmış olsa da Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de korona virüs yayılmaya devam ediyor. Uzmanlar, küresel bir salgın olarak 2020 Ramazan  öncesine denk gelen yeni tip korona virüsten (Kovid-19) korunmak için güçlü bir bağışıklık sisteminin önemine dikkat çekiyor. 

Güney California Üniversitesi’nde yapılan yeni çalışmalarda Oruç gibi kısa süreli açlık ile ilgili yapılan araştırmalarda, Oruç sırasında metabolizmanın yavaşladığı ve sindirim sistemindeki organların dinlendiği, 3 günlük oruçtan sonra ise vücudun yeni savunma hücrelerinin oluşumunu tetiklediği ve böylelikle bağışıklık sisteminin yenilenmesine katkı sağladığı tespit edilmiştir.

‘Ramazan ayların sultanı, vücudun kahramanıdır’ diyen Beslenme ve Diyet Uzmanları: Sahur ve iftar saati arasındaki yaklaşık 16 saatlik açlık, aslında sağlığımız için bir yatırımdır. Eski bilinenlerin aksine uzun süreli açlık, insülin direncini kırmaktan, zayıflamaya, bağışıklık sistemini güçlendirmekten, hastalıklarla mücadeleye kadar birçok faaliyette etkin rol almaktadır. Vücudumuz oruç sırasında dışarıdan yeterince enerji alamadığı için enerji tasarrufu yapmaya çalışır. Bunu yapmak için beyaz kan hücreleri de dahil, eski ve hasarlı bağışıklık sistemi hücrelerini eleyerek yenilerine yer açarak bu sayede vücut savunmasında rol alan bağışıklık hücreleri daha çok salgılanacak daha güçlü bir bağışıklık sistemi gelişecektir.

Güçlü Bağışıklık Sistemi İçin Sahurda ne yemeliyiz

 

Sahurda Uzun süren bir tokluk hissi için yumurta, süt ve peynir gibi protein kaynaklarının yanında B grubu vitaminlerden ve liften zengin sağlıklı karbonhidrat kaynakları tüketmek gerekmektedir; Süt ve süt ürünlerinden sonra, kalsiyum içeriği açısından en iyi kaynaklardan olan Pekmez, İçeriğindeki A, B, B2, B3, D v.b. vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, magnezyum, krom, demir zenginliğiyle de yüksek düzeyde vitamin ve mineral kaynağıdır. Enerji deposu olan doğal pekmezin bağışıklık sistemini güçlendirici ve antioksidan etkisi nedeniyle hastalıklara karşı vücudumuzu korumaya yardımcı olarak sindirime gerek kalmadan tüketildikten kısa bir süre sonra kana karışmaktadır.

Dilersek sahur soframızda E, C ve B vitaminleri açısından zengin olan; Çinko  ve Selenyum  kaynağı Doğal bağışıklık güçlendirici, Tahini bulundurarak hem tok tutma özelliği sayesinde hem de karaciğerin daha sağlıklı işlev görmesine yardımcı olarak içeriğinde yer alan vitamin ve minerallerin doğal bağışıklık sistemimizi destekleyerek vücut direncimizi arttırabiliriz. 

Ramazan 2020’den sonra zinde bağışıklıkla tabiatta özgürce gezmek dileğiyle

Hoşça kalın.

 

 

 

 

Etiketler: Oruç bağışıklık sistemini etkiler mi ?, Ramazan ayı, oruç, 2020 Ramazan, güçlü bir bağışıklık sisteminin, bağışıklık sisteminin, Ramazan, bağışıklık sistemini güçlendirmekten, bağışıklık sistemi, bağışıklık hücreleri, güçlü bir bağışıklık sistemi,
Nisan 15, 2020
Listeye dön