Çam Kozalağı Şurubu Faydaları

Çam Kozalağı Şurubu Faydaları

Çam Kozalağı Şurubu Faydaları

 

Doğanın mucizelerinden faydalanmak isteyen bireyler daha sağlıklı ve enerjik hissetmek için bitkisel ürünlere yöneliyor. Bitki bazlı ürünlerin tüketimiyle sağlıklarına yatırım yapanların tercihleri arasında çam ağaçlarında görmeye alışkın olduğumuz çam kozalağı şurubu yer alıyor. Kozalakların kaynatılması sonucu elde edilen öz, çeşitli yörelerde uzun yıllardır şifa kaynağı olarak kullanılıyor. Çam kozalakları kaynatıldıktan sonra şurup kıvamına geldiğinden halk arasında genellikle kozalak şurubu olarak adlandırılıyor. Bitkisel şifa kaynağı olan ürüne bazı bölgelerde kozalak reçeli ya da kozalak pekmezi de deniyor.  

 

Besin Değeri Yüksek Çam Kozalağı Şurubu

 

Sıra dışı tadı ve lezzetiyle damakları şenlendiren çam kozalağı şurubu, bağışıklık sistemini güçlendiren önemli gıdalar arasında yer alıyor. Mineral açısından zengin olan kozalak pekmezi sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı oluyor. Bu sayede sindirime yardımcı olan organları içten temizliyor. Taze çam kozalaklarından elde edilen çam kozalağı pekmezi solunum yolu rahatsızlıkları için de tüketime uygun olan lezzetli alternatifler arasında bulunuyor. Çam ağaçlarından sofralarınıza gelen çam kozalağı şurubu protein, kalsiyum ve potasyum içeriyor. Besin değeri yüksek olan kozalak şurubu, soğuk algınlığı vb. rahatsızlıkların daha rahat atlatılmasına yardımcı oluyor.

 

Düzenli Olarak Tüketildiğinde Faydalarıyla Şaşırtan Çam Kozalağı Reçeli

 

Hastalıklara karşı vücut direncini artıran çam kozalağı reçeli, cilt hücrelerinin kendini yenilemesini sağlıyor. Cildin daha diri ve canlı bir görünüm kazanmasına olanak sağlayan değerli besin kaynağı aynı zamanda stresin zararlı etkilerine karşı sinir sistemini de güçlendiriyor. Düzenli olarak tüketildiğinde sinirleri yatıştırmaya ve stresi azaltmaya yardımcı olan kozalak şurubundan maksimum fayda sağlamak için ürünün çok fazla tüketilmemesi, tavsiye edilen tüketim miktarının aşılmaması gerekiyor.

 

Tazeliğini Uzun Süre Muhafaza Eden Kozalak Pekmezi

 

 

Üretim aşamasında hiçbir katkı maddesi eklenmeyen kozalak pekmezi özenle hazırlanan cam kavanozlara aktarılıyor. Cam kavanozlarda zamanla ortamdaki ısı ve neme bağlı olarak renk değişimi, katılaşma ya da tortulaşma görülebilse de bu durum ürünün tamamen doğal ve katkısız olmasından kaynaklanıyor.  Muhafaza şartlarına uygun olacak şekilde iklimlendirilmiş depolama alanlarında saklanan saf kozalak şurubunu Whatsapp (0322 245 03 22) ya da çağrı merkezi üzerinden hemen sipariş verebilir kendine has lezzetiyle beklentileri karşılayan bu ürünü deneyimleyebilirsiniz.

 

 

Etiketler: Çam Kozalağı Şurubu Faydaları
Aralık 24, 2020
Listeye dön