Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir?

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NASIL GÜÇLENİR?

Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir?

İmmün sistem olarak da tanımlanabilen bağışıklık sistemi, vücudun mikroorganizmalara karşı savunma mekanizmasıdır ve hayatınızı sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeniz için oldukça önemlidir. Bağışıklık sistemi olmadan vücudunuz bakteri, virüs ve parazit gibi birçok hastalık yapıcı mikroorganizmaya karşı savunma gerçekleştiremez. Enfeksiyonlarla (mikroplar) savaşan özel organlar, hücreler ve kimyasallardan oluşan bağışıklık sistemi; vücuda girmeye çalışan tüm maddeleri tanır, ayrıştırır ve zararlı gördüklerini yok eder. Genetik olarak var olan ve doğduğunuz an aktifleşen bağışıklık hücrelerinin nerdeyse %70-80’i, bağırsak mikrobiyotasını oluşturan iyi huylu bakterilerle birlikte gastrointestinal kanalda bulunur. Sağlıklı bir bağışıklık sisteminin gelişimi, sağlıklı bir bağırsak mikrobiyotasının kurulmasına bağlıdır ve bu da beslenme ile doğrudan bağlantılıdır.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için atmanız gereken ilk adım sağlıklı bir yaşam tarzı seçmektir. Genel sağlık kurallarına uymak, bağışıklık sisteminizi güçlü ve sağlıklı tutmak için doğal olarak atabileceğiniz en iyi adımdır. Bağışıklık sisteminiz de dâhil olmak üzere vücudunuzun her parçası, çevresel saldırılardan korunduğunda daha iyi çalışır. Bağışıklık sisteminizi destekleyen sağlıklı yaşam stratejilerini aşağıda bulabilirsiniz.

  • Bağışıklık sistemini oluşturan hücrelere en büyük hasarı tütün mamulleri verir. Sağlıklı bir yaşama adım atmak için ilk yapmanız gereken eğer kullanıyorsanız tütün ürünlerini bırakmaktır.
  • Yaşınıza ve sağlık durumunuza uygun, yeterli ve dengeli bir beslenme programını takip etmek bağışıklık sisteminizin güçlenmesini destekler. Aynı zamanda ideal kilonuzu korumak da bağışıklık sisteminin iyi bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.
  • Fiziksel aktivite, bağışıklık sistemini güçlendirir. Günlük rutininize düzenli egzersiz programı ekleyebilirsiniz.
  • Vücut hücrelerinin tam dinlenmesi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önemli rol oynar. Uyku saatlerinizi düzenlemeli ve yeteri kadar uyuduğunuzdan emin olmalısınız.
  • Kişisel hijyene dikkat etmek de bağışıklık sistemini güçlendiren bir diğer önemli detaydır. Ellerinizi sık sık yıkamak, çiğ etlerle pişmiş yiyecekleri birbirinden uzak tutmak ve sağlıklı pişirme yöntemleri uygulamak olası enfeksiyon risklerine karşı korunmanıza yardımcı olabilir.
  • Stresi en aza indirmek de bağışıklık sisteminizi güçlendiren önemli bir faktördür.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Sağlıklı bağışıklık sisteminin iyi ve düzenli beslenmeye ihtiyacı vardır. Yeterli ve dengeli bir beslenme programı, bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerle zenginleştirilebilir. Bu besinlerin başında ise doğallıkları ve yüksek vitamin mineral içerikleri ile bal, tahin ve pekmez gelir. Yüzyıllardan beri Anadolu’da tüketilen ve hastalıklara karşı şifa olduğu düşünülen bu üç lezzeti daha yakından inceleyelim.

  • Mucizevi Besin Bal

Tarih kaynaklarına göre geçmiş medeniyetlerden günümüze kadar binlerce yıldır tıpta birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ve kültürümüzde önemli bir yere sahip olan bal, 3000 senelik geçmişi ile bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerin başını çeker. Doğal olması nedeniyle tercih edilen bal; niasin, C vitamini, riboflovin, tiamin, biotin ve folik asit gibi vitaminler ile potasyum, klor, kalsiyum, sodyum, demir, fosfor, mangan, magnezyum, bakır ve silisyum gibi bağışıklık sistemini güçlendiren mineraller açısından zengindir.

50 milyon yıldır dünyada yaşayan arıların kendileri için besin maddesi olarak ürettikleri bal; vitamin ve mineral içeriğinin yanı sıra yüksek antioksidan içeriği ile de dikkat çekicidir. Neredeyse tüm mitolojik eserlerde adına rastlanan besin maddesinin sağlık üzerindeki etkileri ve farmasötik değeri tıp biliminin kurucusu Hipokrat tarafından da vurgulanmıştır.

Arılar, bal yapmak için çiçekli bitkilerin polenini kullanır. Ön bacağı ve ağzıyla polenleri toplayan arılar, onları top haline getirerek sepet şeklinde gelişen arka bacaklarına alır. Daha sonra polenlerini kovana getirir. Bal üreticileri kovana yerleştirdikleri tuzaklar ile top haline getirilen polenleri toplar. Polen, yüksek oranda protein ve antioksidan bileşen içerir. Sadece 1 çay kaşığı polen tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Bal üreticiliği konusunda dünyanın ikinci büyük ülkesi olan Türkiye’de çiçek balı ve çam balı olmak üzere iki çeşit bal üretimi yapılır. Balın üretildiği bölge ve çevresel faktörler balın kalitesini etkiler. Katkı maddesi olmaksızın balı en doğal haliyle tüketicilere ulaştırmayı hedefleyen Abbas Efendi; süzme ham bal, arı poleni ve kara kovan bal çeşitleri ile damaklarda kalıcı bir lezzet bırakır. Türkiye’nin yüksek rakımlı yaylalarında üretilen ve içeriğinde neredeyse 181 farklı madde bulunan Abbas Efendi bal çeşitleri, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek enfeksiyonlara karşı vücut direncinizin artmasına yardımcı olur.

  • Enerji Kaynağı Pekmez

Kendine has bir aroması ve lezzeti bulunan, kahvaltı sofralarının vazgeçilmez enerji kaynağı pekmez; bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynayan besinler arasında yerini alır. Karbonhidrat açısında zengin olan besin, tüketilir tüketmez kana karışır ve vücut tarafından kolayca kullanılır. B1, B2, B3 vitaminleri ile demir, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve krom mineralleri içeren pekmez, yüksek antioksidan değeri sayesinde enfeksiyonlarla mücadelenizi destekler.

Dut, Karadut, Üzüm, Keçiboynuzu ve Andız gibi farklı çeşitlere sahip olan pekmez çeşitlerinin tamamı, kemik iliğinin uyarılmasını sağlayarak kan hücresi sentezine yardımcı olur. Kan hücreleri vücut bağışıklık sisteminin en önemli bileşenidir. Abbas Efendi Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde pekmez üretimi yapan ailelerle anlaşarak doğal ve katkısız pekmez çeşitlerini tüketicilere sunar. Tamamen geleneksel yöntemlerle hazırlanan Abbas Efendi pekmez çeşitleri, odun ateşinde meyvenin şırası bir seferde göz göz kaynatılarak hazırlanır.

İlk günkü doğallığı ve yoğun kıvamını koruyabilmesi için cam kavanozlarda, özel koruyucu ambalajlarında satışa sunulur. Abbas Efendi markalı dut pekmezi, karadut pekmezi, üzüm pekmezi, andız pekmezi, keçiboynuzu pekmezi ve harnup pekmezi çeşitleri arasından dilediğiniz seçebilir, güvenli ödeme seçeneklerinden faydalanarak hemen satın alabilirsiniz.

  • Şifa Kaynağı Tahin

Geçmiş medeniyetlerden günümüze kadar binlerce yıldır ilaç olarak kullanılan susamın farklı işlemlere tutularak ezilmesi sonucu üretilen tahin, yüksek oranda protein ve yağ içerir. Omega 3 ve omega 6 gibi antioksidan özelliklere sahip yağ asidi içerikleri ile dikkat çeken besin; aynı zamanda bakır, manganez mineralleri ve bağışıklık sisteminde etkili bir rol oynayan metionin kaynağıdır. Metionin yeni kan damarlarının sentezlenmesinde ve vücut biyoritminin düzenlenmesinde önemli rol oynar.

Sindirimi kolay olan tahin, antidepresan özelliklere sahip B kompleks vitaminleri açısından da zengindir. Antioksidan bileşenleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren tahin, vücut direncinin artmasını destekleyerek hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Yüksek kalsiyum içeriği sayesinde kemik ve diş gelişiminde önemli rol oynar. Sağlıklı yağlar açısından da zengin olan tahin, bağırsak hareketlerini hızlandırarak kabızlık gibi problemlerin üstesinden gelmeyi kolaylaştırır. Bunlara ek olarak vücuttaki iltihaplı bölgelerin tedavisini destekler. Astım ve solunum yolları problemlerine karşı koruyucu etkiye sahiptir.

Tek başına mezelerde, salatalarda, tatlılarda, börek ve çöreklerde kullanılabilen tahin, ülkemizde en çok pekmez ile karıştırılarak kahvaltılarda tüketilir. %100 yerli susam kullanarak ve günlük olarak üretilen Abbas Efendi tahinleri, kendine has bir lezzete sahiptir. Hiçbir koruyucu ve katkı maddesi içermeyen tahin çeşitleri sadece cam kavanozda ve özel koruyucu ambalajında satışa sunulur. Abbas Efendi Tahin ile susam mucizesinin en doğal halini sevdiklerinizle ve ailenizle güvenle tüketebilirsiniz.

Asya ile Avrupa arasında kadim “Bereketli Hilal” içinde yer alan Anadolu’nun kendine has lezzetlerini bir araya getiren Abbas Efendi'nin tahin, pekmez ve bal ürünleri ile bağışıklık sisteminizi doğal bir şekilde güçlendirebilir, hastalıklara karşı kendinizi ve sevdiklerinizi koruyabilirsiniz.

Etiketler: Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir, Bağışıklık sistemi nedir, Bağışıklık sistemi, immun sistemi, bağışıklık sistemini güçlendirmek, bağışıklık güçlendirici besinler, Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler, bağışıklık güçlendirici Bal, Pekmez ve Tahin,
Nisan 12, 2020
Listeye dön