Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir?

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NASIL GÜÇLENİR?

 

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NEDİR

Bağışıklık sistemi diğer adı ile immun sistemi vücudumuzu yabancı ve zararlı maddelere karşı koruyan bir savunma kalkanımızdır. Bağışıklık sistemi vücuda girmeye çalışan tüm maddeleri tanır, ayrıştırır ve zararlı gördüklerini yok eder. Genetik olarak var olan ve doğduğumuz an aktifleşen Bağışıklık Sistemi atalarımızdan aktarılan bilgilerimizi kullanıp, bir virüse karşı bu bilgiyi işleyip, daha sonra sadece mikrobun olduğu bölgeye odaklanarak savaşan, yok edinceye kadar yılmadan uğraşan ve bu deneyimini unutmayıp saklayan, her yeni durum için bu tecrübeyi de kullanarak yeni bir cevap üretebilen bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapabileceğimiz en önemli hususlardan biri de, Tüm sağlık otoritelerinin belirttiği gibi bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak, dengeli ve doğal beslenmek bağışıklık güçlendirici besinleri tüketmek çok büyük önem taşır.

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler nedir diye düşündüğümüz bu günlerde gelin hep beraber Atalarımızın yüzlerce yıldır bağışık sistemi hastalıkları karşısında bağışıklık sistemini güçlendirmek için Doğal gıdalar olarak tükettiği ve Anadolu’ya yani bizim topraklara ait olan bağışıklık güçlendirici Bal, Pekmez ve Tahin’i keşfe çıkalım. 

MUCİZEVİ BESİN BAL

Bal, Bal arıları tarafından çiçeklerden ve meyve tomurcuklarından toplanan nektarın, kovandaki bal peteği hücrelerine yerleştirildikten sonra olgunlaşan çok faydalı doğal tatlı bir besindir. Bal Arısının yararlandığı bitki kaynağına göre çiçek balı ve salgı balı olmak üzere ikiye ayrılan Bal, kovandaki arılarca sağlanan özel havalandırma sistemi sayesinde bildiğimiz tat ve kıvama gelir.

Bal

Bal eski Yunan, Mısır, Hint ve Çin tıbbında kullanılmış, Kur'an-da da şifa olarak nitelenmiştir. En az 3000 seneden beri birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan bal çeşitleri eski zamanlardan beri sağlıklı yaşamı ve bağışıklık sistemini destekleyen doğal bir besin maddesi olarak düşünülmüştür. Doğal Bal, hemen hemen bütün mitolojik metinlerde bahsedilen tek üründür. Hipokrat, balın besinsel ve farmasötik değerinin tesadüfî olmadığını vurgulamıştır. Koloni sayısı bakımından dünyanın ikinci büyük ülkesi olan Türkiye’de üretilen balların büyük bir kısmı çiçek balı ve çam balıdır.

Arıların Özellikleri arasında toplayıcı olmaları dolayısıyla Bal üretiminde çevresel dış etkilerin Balın kalitesini etkilememesi için önem gösteren Abbas Efendi; Süzme Bal, Petek Bal, Arı Poleni, ve Kara Kovan Balını dünyanın en zengin florasına sahip Ülkemizin Yüksek Rakımlı Yaylalarında üreterek takribi olarak 181 madde içeren doğal Balın, Sofralarınıza ilk anda ki hali ile gelmesi için önem göstermektedir.

Bağışıklık güçlendirici Balı keşfe çıkalım derken günümüzden çok eski tarihe gitmiş olsakta aslında insan oğlunun doğal bağışıklık sistemi için hep aynı şeyi yaptığını yani aklın yolu birdir diyerek tecrübeleri uyguladığını belirterek yine bize özgü doğal besinler olan Pekmez ve Tahine göz atarak yazımızı tamamlayalım. 

Enerji kaynağı Pekmez

Anadolu geleneğinde binlerce yıldır şeker ve diğer katkı maddeleri kullanılmadan geleneksel olarak yapılan Organik Pekmez İçeriğindeki A, B, B2, B3, D v.b. vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, magnezyum, krom, demir zenginliğiyle de yüksek düzeyde vitamin ve mineral kaynağıdır. Enerji deposu olan doğal pekmezin bağışıklık sistemini güçlendirici ve antioksidan etkisi nedeniyle hastalıklara karşı vücudumuzu koruyarak sindirime gerek kalmadan tüketildikten kısa bir süre sonra kana karışmaktadır.

Bağışıklık sistemimizin dostu olan Pekmez vücutta kolayca emilebilen demir içeriği nedeniyle kan yapımını artıran, kansızlığa iyi gelen bir besin kaynağıdır. Süt ve süt ürünlerinden sonra, kalsiyum içeriği açısından en iyi kaynaklardan olan Pekmez, kemik gelişimi ve sağlığı için çok önemlidir. Pekmez, içindeki zengin potasyum sayesinde kan basıncının düzenlenmesinde de oldukça etkilidir.

Doğal Pekmez kullanımının düzenli olarak yapılması, bağışıklık sisteminin daha güçlü hale gelmesini sağlamaktadır. Sporcular için enerji deposu olan Pekmezin, Bebeklerin ve çocukların zeka ve bedensel gelişimine de yardımcı olduğu bilinmektedir. Gargara halinde ağız ve boğaz hastalıklarında da etkilidir. Çocuklarda sıklıkla rastlanan pamukçukta da tedavi edici olarak kullanılan doğal Pekmezin Astım ve Bronşite de faydası olduğu uzmanlarca ifade edilmektedir.

Pekmez

Anadolu’nun değişik bölgelerinde kırsalda yaşayan anlaşmalı ailelerce Abbas Efendi için üretilen; Abbas Efendi markalı Dut pekmezi, Karadut pekmezi, Üzüm pekmezi, Andız pekmezi, Keçi boynuzu pekmezi ve Harnup pekmezi, gibi pekmez çeşitleri ilave katkısız sadece yüzde yüz meyveden ve tamamen geleneksel yöntemlere uygun olarak odun ateşinde meyvenin şırası bir seferde göz göz kaynatılarak pekmez haline getirilip sizlere ilk doğallığı ve yoğun kıvamı ile cam kavanozda özel koruyucu ambalajı ile sunulmaktadır.

Ülkemizde en çok tüketilen pekmez çeşitlerinin başında gelen Dut pekmezi, Karadut pekmezi, Üzüm pekmezi, Andız pekmezi, Keçi boynuzu pekmezi ve Harnup Pekmezinin, yanında olmazsa olmaz olan Doğal Bağışıklık Güçlendirici Tahin ile yazımızı sonlandıralım.

Tahin doğal bağışıklık güçlendirici olup özellikle karaciğerin virüs ve bakteri gibi zararlı maddelerden temizlenmesi için doğal detoks özelliği olan bağışıklık güçlendirici besin maddesidir. Omega 3 yağ asitleri gibi sağlıklı yağ asitleri bakımından zengin olan organik Tahin, karaciğeri temizler ve karaciğerin daha sağlıklı işlev görmesine yardımcı olarak içeriğinde yer alan vitamin ve mineraller doğal bağışıklık sistemini destekleyerek vücut direncini arttırır. Mevsimsel geçişlerde ve kış aylarında soğuk algınlığına yakalanma riskini azaltır.

Bağışıklık güçlendirici özelliği bulunan tahin yemenin vücuttaki zehirleri yok edecek etkiye sahip olduğunu belirten beslenme uzmanları soflarımızdan eksik olmayan Tahinin sağlığa olan birçok olumlu etkisinin altında, Tahinin sahip olduğu antioksidan özelliğinin etkisi olduğunu belirtmektedirler. Tahinin, anti-iltihap etkileri, astım ve solunum yolları problemlerine karşı koruyucu olması, Bağışıklık sistemini güçlendirme gibi birçok etkisi, tahinin, antioksidan, özelliğinden kaynaklanmaktadır.

Bağışıklık sistemi güçlendirme

Bağışıklık sistemi güçlendirme özelliği olan Tahinin bu kadar çok faydası yanında dilerseniz Pekmez ile de Tahin Pekmez ikilisinin muhteşem ahengini sofranızda buluşturabilirsiniz.  Abbas Efendi’nin %100 yerli susam kullanarak günlük olarak ürettiği ve kendine has lezzete sahip olan Tahinini hiçbir koruyucu katkı maddesi veya kimyasal madde içermeden sadece cam kavanozda ve özel koruyucu ambalajla göndermekteyiz.

Abbas Efendi Tahin ile susam mucizesinin en doğal halini sevdiklerinize ve ailenize güvenle yedirebilirsiniz.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NASIL GÜÇLENİR sorusu ile başlayan Bal, Pekmez ve Tahin keşfinden umarız keyif almışsınızdır.  Asya ile Avrupa arasında kadim “Bereketli Hilal” içinde yer alan Anadolu’nun bağrında yaşayan bizler olarak tarihsel varlığın da her zaman doğanın bir parçası olan atalarımızın kendi bağışıklık sistemlerini güçlü tutmak için beslendiği gibi hayat yaşamanız dileğiyle.

Hoşça kalın.

Etiketler: Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir, Bağışıklık sistemi nedir, Bağışıklık sistemi, immun sistemi, bağışıklık sistemini güçlendirmek, bağışıklık güçlendirici besinler, Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler, bağışıklık güçlendirici Bal, Pekmez ve Tahin,
Nisan 12, 2020
Listeye dön