Saf Andız Pekmezi Cam Kavanoz
Saf Andız Pekmezi Cam Kavanoz
Saf Andız Pekmezi Cam Kavanoz
Saf Andız Pekmezi Cam Kavanoz
Saf Andız Pekmezi Cam Kavanoz
Saf Andız Pekmezi Cam Kavanoz
Saf Andız Pekmezi Cam Kavanoz

Saf Andız Pekmezi Cam Kavanoz (201025)

İndirim Oranı : %17 İndirim
Fiyat : ₺60,00(KDV Dahil)
İndirimli : ₺49,90(KDV Dahil)

 

Odun Ateşinde Doğal ve Geleneksel 
Yöntemler ile İlave Şekersiz Üretim

 

Cam Kavanozda Özel Koruyucu 
Ambalaj İle Bir Tıkla Kapınızda

 

   

Saf Andız Pekmezi

Bir çam ağacı türü olan andız bitkisi ülkemizde Güney Anadolu ve Akdeniz bölgesinde yetiştirilir. Ardıç ağacı olarak da bilinen bitkinin kozalakları eylül ayının sonları ve ekim ayının başlarına doğru olgunlaşmaya başlar. Ağaçta olgunlaşan kozalaklar ekim-aralık aylarında toplanmaya başlanır. Ağaçlardan elle tek tek toplanan andız kozalakları fındık büyüklüğündedir. Yaz sonunda olgunlaşan yuvarlak kozalaklar mevsim şartlarına karşı dayanıklı olduğundan ağaçlardan toplandıktan sonra hijyen koşulları gözetilerek temiz çuvallara doldurulur.

Çuvallarla pekmez yapılacakları depolama alanlarına taşınan andız kozalakları andız pekmezi haline gelecekleri ana kadar kuru ve serin bir ortamda bekletilir. Bekletilen andız kozalakları elle ya da makine yardımıyla kırılır ve üzerlerine su eklenir. Belirli aralıklarla düzenli olarak karıştırılan andız kozalaklarının posa ve şırasının birbirlerinden ayrılması beklenir. Posasından ayrılan andız şırası temiz kaplara süzülerek iyice arındırılır. İhtiyaca göre yeniden süzülebilen andız şırası kaynatılacağı bakır kazanlara taşınır. 

Kazanlardan Kavanozlara Aktarılan Doğal Köy Pekmezi

Odun ateşinin üzerine kurulan bakır kazanların içerisinde boşaltılan andız şıraları bu aşamada da düzenli bir şekilde karıştırılır. Kısık ateşte kaynatılan şıranın yoğun bir kıvam alması beklenir. Bakır kazanlarda karıştırılarak sabırla hazırlanan andız şırasına işlemler esnasında herhangi bir katkı maddesi, yapay tatlandırıcı, şeker ya da glikoz ilave edilmez. Tamamen organik olan ve hiçbir katkı maddesi içermeyen Abbas Efendi Saf Andız Pekmezi geleneksel yöntemlerle kaynatıldıktan sonra dinlendirilir. Kısa bir süre bekletilerek ideal kıvama ulaştırılan organik andız pekmezi daha sonra sterilize edilmiş cam kavanozlara doldurulur.

Saf andız pekmezi kazanlarda kaynatılmasının akabinde herhangi bir işleme maruz kalmadan cam kavanozlara aktarıldığından tazeliği ve kokusu muhafaza edilmiş olur. Antioksidan özelliğiyle vücudu toksinlerden arındırmaya yardımcı olan andız pekmezi güneş ışığı almayan serin ve kuru bir yerde saklandığında uzun süre taze kalır ve lezzetini korur. Damak zevkinize hitap eden organik köy pekmezi kahvaltıda doğrudan tüketilebildiği gibi şerbet yapımında da kullanılabilir. Tatlı ve dondurmaların üzerine katıldığında lezzeti katlayan andız pekmezi vücut direncini artırmaya yardımcı olur.

Özel Paketleme Tekniğiyle Sofranıza Güvenle Gelen Andız Pekmezi

Cam kavanozlara konulan andız pekmezi çift silikonlu kapak ile kapatılır ve kavanozu ilk defa açtığınızdan emin olmanız için ürünün etrafı emniyet bandıyla çevrelenir. Bu işlemlerden sonra ürün straforlar ile sarılarak darbelere ve sarsılmalara karşı dayanıklı olan kolilere özenle yerleştirilir.

Yapım aşamasından kargo aşamasına kadar her bir detayına dikkat edilen saf andız pekmezini hemen sipariş verebileceğiniz gibi çağrı merkezimizden veya whatsapp (0322 245 0322) üzerinden sipariş verebilirsiniz.